Kommentarer til: Vækst og vrøvl https://punditokraterne.dk/2011/05/28/vaekst-og-vr%c3%b8vl/ Mon, 30 May 2011 22:29:24 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=7.0.4 Af: Stephan Engberg https://punditokraterne.dk/2011/05/28/vaekst-og-vr%c3%b8vl/#comment-42032 Mon, 30 May 2011 22:29:24 +0000 http://punditokraterne.dk/?p=6182#comment-42032 Når man læser diverse planer, så er der ingen grænser hvor let man lige henter 2-3 mia hist og her. Det vil ikke ske.

Finansministeriet er i færd med at slå dansk økonomis fornyelsesevne i gulvet lige så sikkert som Maos “Store Spring” satte hele samfundet i stå. Deres vrangforestillinger om digitalisering bygger på det rene planøkonomi – stive centraliserede modeller og at flytte beslutningerne så langt væk fra borgerne som muligt i fastlåste one-size-fits-nothing modeller.

Økonomerne leger med deres forsimplede ligevægtsmodeller som er blinde for vækst og innovation, hvorved vækst er antagelser uden indhold.

Hvad økonomerne overser at modellerne i stedet bruges som selvopfyldende politik-dikterende profetier fordi man tilpasser politik og opfattelser til modellerne i stedet for at lade processerne tilpasse sig behov og modellerne tilpasse sig virkeligheden.

Danmark er stort set gået glip af de sidste 15-20 års teknologispring, fordi det er ædt op af forældede tankegange som hørte hjemme i 19070erne.

Og det bliver meget værre. Finansministeriets digitaliseringsstrategi er en bureaukratiseringsstrategi. Magtcentralisering og planøkonomi for magtens egen skyld.

Når f.eks. pamperne taler om “Genbrug af data”, så mener de registersamkøring og stive og blinde bureaukratiske beslutningsprocesser og spagetti-integrerede it-systemer som forhindrer processerne i at tilpasse de individuelle behov.

Finansministeriets digitale forståelse er en moderne version af DDR og resultaterne vil være derefter – negative.

]]>